W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
w załączniku graficznym odnajdziesz literowe (literowo-cyfrowe) oznaczenie przeznaczenia mające swój odnośnik w treści. Często stosowane są również oznaczenia kolorystyczne, które rozgraniczają tereny o różnym przeznaczeniu. Zdarza się też, że działka ma kilka różnych przeznaczeń. W takiej sytuacji granice terenu o danym przeznaczeniu określa załącznik graficzny do planu.
W przypadku budowy domu pożądanym przeznaczeniem jest symbol MN – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Jednak nawet w innych przypadkach, np. kiedy działka oznaczona jest jako rekreacyjna, warto sprawdzić, czy przeznaczenie uzupełniające nie dopuszcza zabudowy mieszkaniowej. W zapisach szczegółowych możesz sprawdzić, czy może ona występować samodzielnie.
Na rysunku dołączonym do planu możemy odnaleźć również tereny zabudowy usługowej, użytkowania rolniczego, zabudowy techniczno-produkcyjnej, zieleni i wód, komunikacji oraz infrastruktury technicznej.
W przypadku zabudowy mieszanej możliwa jest również zabudowa budynkiem jednorodzinnym. Warto jednak mieć na uwadze przyszłe zmiany w naszej okolicy. Dokładne sprawdzenie najbliższego otoczenia pod kątem jego przeznaczenia wykluczy niemiłe niespodzianki.
Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla konkretnej inwestycji. W decyzji organ zatwierdza możliwość budowy określonego obiektu zgodnie z wnioskiem inwestora lub odmawia wydania takiej decyzji.